Osuimme viimeviikkoisella Suomen-kiertueellamme olemaan Mikkelissä päivää ennen asuntomessujen avautumista. Mikä olikin ihan hyvä juttu, kun ei ne messut kovin kiinnosta.
Asuntomessujen oheiskohde Mikkelipuisto sen sijaan kiinnosti. Kyseessä on puutarhapuisto, johon on toteutettu kymmeniä pieniä mallipuutarhoja ja puutarhaideoita. Lisäksi on taimimyymälä, missä kasvien lisäksi on myynnissä erilaisia puutarhakoristeita. Ruosteiset rautanauhasta kieputetut puutarhapallot viehättivät niin, että kaksi sellaista lähti mukaan Turkuun.
Mutta eniten ihastutti erään mallipuutarhan kiinanpioni ’Bowl of Beauty’. En ollut sellaista ennen nähnyt. Vaaleanpunainen maljamainen kukinto ja keltainen tiheä keskus olivat niin kauniit, että sellainen oli hankittava omaankin puutarhaan.
Turusta noin 50 kilomatrin päässä Taivassalossa sijaitsee pionimyymälä Pionien Koti, jonne olen toivonut pääseväni. Nyt tuli hyvä syy lähteä matkaan, ja sattui vielä olemaan alennusmyyntikin.
Ostin kaksi tainta, jotka istutin vierekkäin, niin että tuli kerralla tuuheampi. Tehtiin kunnon kumpu ja vielä hiekkaa tyvelle, jotta pioni saisi hyvän alun ja hyvät kasvuolosuhteet sitten myöhemminkin. Paikka on aurinkoinen.
Ehkä jo ensi kesänä pääsen ihailemaan omaa kauneuden maljaani!
Kivat retkikohteet! Mallipuutarhoista saa mukavia ideoita omaan puutarhaankin, vaikka ei aina ihan sellaisenaan niitä toteuttaisikaan. Kuviesi kiveykset ovat kauniita, varsinkin tuon keskimmäisen kuvan harmaa kiveys.
TykkääLiked by 1 henkilö
Juu, aina on kiva, kun näkee jonkun muun toteutuksia. Tuolla oli tosiaan aika paljon erilaisia kivipintoja. Alarivissä keskellä on kuva aika huikeasta puutarhan ”parkettilattiasta”. Laatat ovat pystysuuntaan sahattua lehtikuusta.
TykkääTykkää
Ai se oli puuta, katsoin että kivetystä. Vautsi miten hieno! Lehtikuusi ilmeisesti kestääkin hyvin säiden vaihtelua. Ainakin terasseihin sitä suositellaan.
TykkääTykkää
Juu, puuta on 😄 Ja uskon myös, että on aika kestävää.
TykkääTykkää
Onpa vaikuttava kukka! ❤ Kuva on jotenkin hämmentävän ”sarjakuvamaisen” näköinen – mietin pitkään, onko sitä muokattu jotenkin näyttämään piirroksenomaiselta tai käytetty jotain filtteriä. 🙂
TykkääLiked by 1 henkilö
Hei! Kukka on aika hämmentävä, suorastaan epötodellinen. Kuvassa ei ole käytetty filtteriä eikä muutoinkaan käsitelty. Odotan kovasti aikaa, jolloin omani kukkii!
TykkääTykkää