Syysvaloja puutarhassa, jossa uima-allas.

Syystunnelmissa

Syyskuu on tähän asti ollut Turussa hyvin lämmin ja pääosin myös aurinkoinen. No, joku Varpu tuossa vähän yritti myrskytä, mutta meidän kulmilla se ei äitynyt kovinkaan pahaksi. Mitään ei mennyt rikki eikä vettäkään ihan mahdottomia määriä tullut. Eli syystöitä on saanut tehdä niin sanotusti hyvän sään aikaan.

Viikonvaihteessa tyhjensin ja pesin sisältä ison kasvihuoneen. Kypsiä tomaatteja oli vielä mukavasti ja pari kiloa puoliraakoja pääsi kyspyttelemään sisälle, kera omenan. Chilit ovat kypsyneeet jotenkin hitaasti tänä kesänä, lämmöstä ja auringosta huolimatta. On niistä silti jo satoakin tullut, pitkin kesää vähän kerrallaan. Oikeastaan se on ihan hyväkin. Osa on kasvanut ulkona eteläseinustalla, osa omassa pikkuhuoneessaan. Sekin pestiin ja siirrettiin ison kasvihuoneen sisälle odottamaan keväistä taimikautta.

Leikkasin Numex Suave Orangen ja Dalle Khursanin pieniksi, pienensin juurakot ja istutin 20 sentin Pauliinoihin. Pieninä ne mahtuvat talvehtimaan sisällä kasvilampun alla. Viime vuonna tein samoin Sugar Rush Peachille ja Pink Habanerolle ja talvetus onnistui hyvin. Toivottavasti tälläkin kertaa.

Jätin kaikki loput chilit vielä hetkeksi isoon kasvihuoneeseen, koska öisinkin on luvassa yli 10 asteen lämpötiloja. Niissä on raakileita aika paljon ja olisi kiva, jos ne ehtisivät kypsyä. Jos (kun) säät kylmenevät, ne pääsevät vielä loppukypsytykseen autotalliin. Suunnitelmissa on tehdä chileistä ainakin kastiketta ja paholaisen hilloa, ehkä etikkasäilykettäkin.

Siivosin myös kasvimaalta satonsa jo antaneet kesäkurpitsat, pavut ja salaatin loput. Sen isompaa kunnostusta siellä ei syksyllä tarvitakaan, ja talvivalkosipulit istutan vasta lokakuun lopulla. Pari palmukaalin tupsua jatkaa kasvuaan, ja punajuurta riittää vielä. Mustajuuria ei ole vielä lainkaan nostettu, mutta varmaan pian olisi aika.

Ilo asuu puutarhassa, syksylläkin.

Laitoimme terassin kesäkalusteet talviteloille autotalliin jo viikko sitten. Siinä onkin aina sovittamista, että saadaan kaikki mahtumaan, kun tilaa pitää jäädä vielä talvetettaville kasveillekin. Oliivipuu, kuitupalmu, hakuropaju, laakeri sekä pari sitrusta ja rosmariinia ovat vielä ulkona, mutta siirretään talliin kasvilamppujen alle, kun yöt kylmenevät.

Itse tuunaamani kuormalava on saanut jo syksyisemmät kukat, mutta moni kesäkukkakin on vielä voimissaan. Verenpisara kukkii edelleen ja uusia nuppujakin on paljon. Perennapenkissä punahatut jatkavat kukintaansa, samoin sekaan istuttamani muutamat zinniat.

Terassilla on vielä vihreää.

Tänään keräsin myös suurimman osan aurinkokennolampuista pois, kun eivät ne kovin pitkään enää jaksa palaa. Niiden sijasta tunnelmaa tuovat nyt pienet valoketjut ja muut pihavalaisimet.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *